Strona główna > Akcesoria sportowe > Zegarek do biegania

Zegarek do biegania

​Nowoczesne technologie sprawiają, że na rynku pojawia się coraz więcej ciekawszych urządzeń. Bez wielu z nich nie wyobrażamy już sobie życia, wiele można jednak zaliczyć do gadżetów, a te kochają niemalże wszyscy. Tak właśnie, jako ciekawe gadżety postrzegane są zegarki do biegania, jednakże ci, którzy zdecydowali się na zakup dedykowanych dla biegaczy modeli uważają, że zyskali dzięki temu nową jakość przyjemności z uprawiania tego sportu.

Duża ilość modeli dostępnych na rynku często zamiast pomagać, może sprawiać problemy z wyborem najlepszego. Bywa, że niektórzy rozpatrują wybór pod kątem ceny, jaką muszą za taki zegarek zapłacić. Niektórzy na początek decydują się na tańsze modele, aby określić, czy taki gadżet będzie dla nich przydatny. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze zegarka do biegania i jak je porównywać. Ilość funkcji jest różnorodna, dlatego też uznałem, iż do niezbędnych zaliczamy przynajmniej posiadanie GPS.

Dla przyjemności czy ostry trening?

Jeżeli ktoś biega dla przyjemności, rekreacyjnie, z powodzeniem powinny mu wystarczyć proste, podstawowe modele zegarków. Ci jednak, którzy zdecydowali się na uprawianie biegania jako sportu powinni wybrać model, który mierzy tętno, gdyż ten właśnie pomiar jest bardzo istotny.

Ile kilometrów przebiegniesz?

To pytanie nie jest pozbawione sensu, gdyż od długości pokonywanej trasy uzależniony jest czas biegu. Zegarki zaś niestety posiadają baterie o zróżnicowanej pojemności, co powoduje, że ich czas maksymalnego działania jest odmienny. Droższe modele potrafią bez problemu działać nawet kilkanaście godzin, na rynku pojawiają się także takie, których producenci deklarują czas działania nawet kilku dni. Tutaj jednak dane producenta należy traktować jako bardzo optymistyczne, jeżeli bowiem warunki pogodowe będą mniej optymalne, wówczas czas działania sprzętu znacznie się skraca.

zegarek sportowy

Góry - modele na wędrówki

Niektóre modele zegarków posiadają funkcje takie jak wysokościomierz czy możliwość planowania trasy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają górskie wędrówki, zawsze bowiem mogą sprawdzić, gdzie się znajdują lub też wgrać do zegarka wcześniej zaplanowaną trasę, oczywiście jeżeli model posiada taką funkcję. Dobrze jest wybierać zegarki z wysokościomierzem barycznym, dokładniejszym niż pomiar wysokości mierzony przez GPS. Daje one znacznie lepsze wyniki, jednak przy gwałtownych zmianach pogody i tym samym skokach ciśnienia atmosferycznego może działać niezbyt prawidłowo.

Triathlon - model wielofunkcyjny

Ci, którzy zamierzają startować w zawodach takich jak triathlon na pewno powinni wybrać nieco inny model zegarka. Co powinien mieć? Warto wybrać model mierzący dystans podczas pływania, co od razu także oznacza, iż jest on wodoodporny. Jeżeli wybierzesz zegarek z wbudowanym trybem multisport, trenowanie z nim do takich zawodów czy samo uczestnictwo nie będzie kłopotem. Tutaj kłania się także żywotność baterii, gdyż modele przeznaczone dla osób trenujących takie dyscypliny najczęściej posiadają bardzo pojemne i tym samym dłużej działające baterie.