Strona główna > Akcesoria sportowe > Drążek rozporowy

Drążek rozporowy

W tej chwili coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia, zrównoważoną dietą oraz regularnymi treningami. Wszystko po to, żeby jak najdłużej zachować zdrowie i dobrą formę, jak również utrzymać (albo dopiero zyskać) atrakcyjny wygląd. Ćwiczyć można na siłowni bądź w domowych, prywatnych pieleszach, przy czym trening ten w niczym nie musi być gorszy od ćwiczenia w profesjonalnej sali.

Sprzętów do ćwiczeń, które można kupić do swojego domu, jest mnóstwo - i wcale nie są szczególnie drogie! Na przykład drążek rozporowy to bardzo popularny produkt sportowy, który można umieścić wszędzie - i w każdej chwili usunąć. Do czego służy i czym się kierować, wybierając ten przedmiot dla siebie?

Drążek rozporowy - zasada działania

Drążek rozporowy to specjalny sprzęt sportowy, który posiada rozporową budowę. Dzięki temu możliwe jest jego umieszczenie we framudze drzwi albo rozpięcie w innym, podobnym miejscu, by móc się na nim podciągać. Z uwagi na jego budowę możliwe jest jego łatwe dostosowanie do różnej szerokości futryn. To zatem produkt uniwersalny, który przyda się w każdym domu. Pozwala wzmacniać przede wszystkim górną partię ciała. Podciągamy się na nim rękami, w ten sposób rzeźbiarz klatkę piersiową oraz ramiona. Możemy również wykonywać podciąganie kolan do brzucha, w ten sposób trenując nogi oraz brzuch.

trening rąk

Drążek rozporowy - montaż

Drążek rozporowy służy - jak sama nazwa wskazuje - do rozparcia pomiędzy dwoma stabilnymi elementami. W związku z tym można go montować we wszystkich framugach, choć trzeba wybrać taką, która zapewni możliwość wygodnego ćwiczenia, a przy tym nie będzie utrudniała codziennego funkcjonowania. Nie montujemy drążka treningowego w niskich drzwiach, żeby ktoś wysoki nie zawadził o nie głową, gdy będzie przechodził. Nie stosujmy go też w pomieszczeniach, w których przebywa na co dzień wielu ludzi. Wówczas ćwiczenia będą po prostu utrudnione - nie tylko nie skupimy się na nich należycie, ale też będziemy przeszkadzać osobom, które starają się coś robić w danym pomieszczeniu, czy też które będą musiały się poruszać pomiędzy pokojami.

Drążek rozporowy – jaki wybrać?

Żeby znaleźć idealny drążek rozporowy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalne obciążenie, jakiemu podoła. Dzięki takiej wiedzy będziemy mogli nie tylko dopasować go do swojej wagi, ale również zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Można również zdecydować się nie tylko na drążek rozporowy montowany do futryny, ale również montowany do sufitu czy do ściany. Im większa waga, tym solidniejszy drążek trzeba zakupić – inaczej można spaść w trakcie ćwiczeń i niestety nabawić się nawet jakichś stłuczeń czy złamań. Dlatego warto podchodzić do tej kwestii rozważnie.