Strona główna > Ubrania sportowe > Jak wybrać polar?

Jak wybrać polar?

Większość osób nie przykłada specjalnej wagi do tego jaki polar wybiorą. W grę wchodzi głównie kolor i rozmiar, które stanowią pewnego rodzaju kryterium wyboru przy zakupie tej części garderoby. Na co więc powinno się zwracać uwagę podczas wyboru polaru?

Najpopularniejsza definicja polara z jaką można się spotkać jest taka, że jest to cienki, przyjemny w dotyku sweter/bluza, zasuwana na zamek. Jest ciepły, ale bardzo słabo odporny na wilgoć. Prawda jest jednak inna. Polar to mieszanka tworzyw sztucznych. Najważniejsze cechy takiego ubrania to utrzymywanie i izolowanie ciepła, a także odporność na wodę. Polar powinien być również bardzo dobrze oddychalny, czyli powinien przepuszczać powietrze. Wszystkie tanie "polary", które dostępne są w marketach nie spełniają tych kilku funkcji. Chłoną wodę jak gąbka, co negatywnie wpływa na komfort noszenia.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju polarów. Mowa tutaj oczywiście o prawdziwych polarach z materiału Polartec. Przy wyborze odpowiedniego warto zwracać uwagę na ich gramaturę. Cienkie polary charakteryzują się większą przewiewnością i są idealne na lato. W zimie nie spełnią jednak swoich zadań, ponieważ będą zbyt lekkie. Grubsze natomiast mogą być z powodzeniem noszone w mroźnie dni. W lecie z kolei byłoby w nich zbyt gorąco.

gruby polar

Polar - Gramatura 100 g/m2

Klasycznym modelem gramatury polarów są te wykonane z materiału Polartec Classic 100. Charakteryzują się one lekkością i przeznaczone są na lato, wiosnę, oraz jesień. W zimie mogą się przydać jako dodatkowa warstwa ubrania, która zapewni utrzymanie ciepła. Zazwyczaj polary te posiadają suwak rozpinany do końca, albo też do połowy. Co ciekawe, z tego samego materiału wykonuje się też spodnie zimowe, które wyposażone są w dodatkowe zachowanie ciepła. Warto poruszyć też kwestię polarów wykonanych z materiału Polartec 100 Micro. Są one bardziej odporne na wodę i wszelkiego rodzaju zabrudzenia.

Polar - Gramatura 200 g/m2

Są to już grubsze i przeznaczone na niższe temperatury polary. Mogą być stosowane w zimie jako bluza pod kurtkę. Charakteryzują się zupełnie inną budową niż wyżej opisane cienkie polary. W zimie można łączyć je z kurtkami polarowymi, co zagwarantuje świetne utrzymywanie ciepła i komfort poruszania się. Zazwyczaj posiadają wysoki kołnierz.

Polar - Gramatura 300 g/m2

Najgrubsze rozwiązanie z wszystkich dostępnych na rynku. Są to bardzo wytrzymałe kurtki, które nie przepuszczają zimna i utrzymują temperaturę. Stosowane są przy siarczystych mrozach i w sportach zimowych. Świetnie sprawdzają się w zimie, kiedy wieje mroźny wiatr. Można je z powodzeniem zakładać podczas wypraw na narty, czy też zimowe, górskie wędrówki. Nawet w najgorszych warunkach nie jest straszny im żaden wiatr, czy też mróz.