Strona główna > Sprzęt do ćwiczeń > Brama na siłownię

Brama na siłownię

W praktyce brama wielofunkcyjna odróżnia dobrą siłownię od siłowni doskonałej. To ona pozwala na atakowanie mięśni pod różnymi kątami, co pobudza je do wzrostu. Z tego rozwiązania korzystają na co dzień najlepsi kulturyści świata. Dzięki bramie można trenować mięśnie całego ciała - bicepsy, mięśnie pleców i nóg. Podobnie sytuacja ma się w przypadku wyciągu pionowego. Siłownie z nim na stanie są na ogół najpopularniejsze w danym mieście czy okolicy.

Jakie jest maksymalne obciążenie bramy i wyciągu?

Maksymalny ciężar, który można wykorzystać do danych ćwiczeń określa to czy dany przyrząd jest przydatny, a może będzie leżał przez cały czas w kącie. Dla amatorów zakup bramu czy wyciągu, na których można ćwiczyć z obciążeniem minimalnym rzędu 150 kilogramów jest wystarczający. Dla wielu osób jest to ciężar bardzo duży, a dla innych bardzo mały. Jednak nawet w przypadku długiego stażu na siłowni, ciężar na początku niewyobrażalny do podniesienia, staje się bardzo lekki.

Rodzaj bram i wyciągów - co można znaleźć na rynku?

Bramy i wyciągi pionowe produkowane są oczywiście w kilku rodzajach. Wiele zależy jaka jest ich grupa docelowa- użytkownicy domowi, małe siłownie czy profesjonalne studia gimnastyczne. Oczywiście jednak nie ma żadnych przeszkód, aby profesjonalny produkt z wysokiej półki stanął nawet w przydomowym garażu.

bramy na siłowni

Najlepiej zawsze stacjonarnie

Oczywiście najwygodniej zawsze ćwiczy się na wyciągu czy bramie stacjonarnej, które są stabilnie przymocowane do podłoża. Są one produktami o najwyższym możliwym udźwigu, który sięga niekiedy nawet kilkuset kilogramów. Posiadają one na ogół regulację wysokości uchwytu. Często bramy dodatkowo posiadają wbudowany wyciąg górny, dolny czy wyciąg z regulacją wysokości. Ponadto warto szczególną uwagę zwrócić na rozdzielenie ciężaru między bramę a wyciąg. Wybrane modele mają bowiem wspólne obciążenie, co nie pozwala na jednoczesny trening na obu tych urządzeniach.

Gdy nie ma miejsca, a są ściany i sufit

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, zarówno w domu, jak i niewielkiej siłowni komercyjnej jest brama czy wyciąg montowany do sufitu bądź ściany. Dzięki temu urządzenie zajmuje bardzo mało mało cennego miejsca. Najbardziej minimalistyczne urządzenia, które są wykonane w ten sposób to po prostu rolki. Ich udźwig na ogół nie jest większy niż 120 kilogramów. To wystarczające w przypadku zdecydowanej większości amatorów. Oprócz tego kluczowe znaczenie ma odpowiedni montaż. Rolka może bowiem wytrzymać z założenia nawet 100 kilogramów, ale jeśli zostanie źle zamontowana spadnie z sufitu czy ściany już przy obciążeniu kilkudziesięciu kilogramów. Warto o tym pamiętać przede wszystkim w przypadku montażu urządzenia w warunkach domowych.