Strona główna > Obuwie sportowe > Buty do halowej piłki nożnej

Aby w pełni czerpać przyjemność z gry w futsal, konieczne jest korzystanie z odpowiedniego obuwia. Tak zwane halówki, można kupić już od 70 złotych, natomiast nowoczesne buty tego rodzaju od znanych marek, takich jak Adidas albo Nike, mogą kosztować nawet 600 złotych. Dobrej jakości buty do gry w futsal, można kupić za jakieś 200 złotych, ale najtrudniej jest zdecydować o tym, jaki ich model będzie dla nas najlepszy.

Buty uniwersalne - nie istnieją

Każda osoba ma nieco inaczej zbudowaną stopę, dlatego nie ma jednego, uniwersalnego modelu butów, który będzie odpowiadał każdemu. Buty halowe, muszą być przede wszystkim wygodne, a więc dobrze dopasowane do stopy. W związku z tym, podczas zakupów, należy przymierzyć co najmniej kilka par butów, w których warto się przejść, a nawet potruchtać.

Jeśli chodzi o halówki, ich rozmiar powinien być prawie idealnie dopasowany. Dzięki temu, manewrowanie piłką podczas gry będzie łatwiejsze i bardziej precyzyjne.

Cholewka butów

Musimy pamiętać, że buty z cholewką ze skóry naturalnej, po kilku użyciach się rozbijają, dopasowując się do stopy. Natomiast buty z cholewką z materiałów syntetycznych zwykle nie zmieniają znacząco swojego kształtu, dlatego już w chwili zakupu powinny one dobrze leżeć na stopnie. W sklepach znaleźć można też buty z cholewką wykonaną z materiału, które są wyjątkowo lekkie. Gwarantują one świetne czucie piłki, ale nie zapewnią nam dobrej ochrony stopy, chociażby przed nadepnięciem innego gracza.

W piłce halowej, bardzo ważna jest przyczepność buta oraz stabilizacja. Jest to bardzo dynamiczny sport, dlatego buty, w których gramy, muszą dawać nam możliwość wykonywania różnych manewrów, szybkich zmian kierunków biegu czy odwracania się na pięcie. Buty nie mogą się ślizgać, dlatego ważna jest zarówno wkładka, dzięki której stopa nie będzie się przesuwać, jak i podeszwa dająca odpowiednią przyczepność.

buty halówki

Podeszwa

Buty do gry w piłkę halową powinny mieć oznaczenie „non-marking”, które wskazuje, że podeszwa nie będzie zostawiała śladów na parkiecie. Tylko w takim obuwiu będziemy wpuszczani na większość hal.

Dobrej jakości podeszwa gwarantuje zawodnikowi nie tylko świetną przyczepność, ale też amortyzację. Aby nie narażać się na urazy związane z grą na twardym podłożu, podeszwa butów powinna być odpowiednio miękka.

Zwróć uwagę na czub

Czub, lub też inaczej szpic, to kolejny z ważnych elementów butów do piłki halowej. W tradycyjnej piłce nożnej, ta przednia część obuwia, nie jest zbyt często wykorzystywana. W przypadku futsalu jednak, mniejszą i cięższą piłkę, znacznie częściej uderza się właśnie z czuba. Jeśli zatem wybieramy obuwie do halówki, upewnijmy się, że posiada on wzmocnioną w tym miejscu cholewkę. Dzięki temu buty będą bardziej wytrzymałe, a dodatkowo możemy uniknąć bólu dużego palca po mocnych strzałach.