Strona główna > Akcesoria sportowe > Jak wybrać najlepszą torbę sportową?

Na samym starcie warto zastanowić się nad tym, ile rzeczy będzie noszonych w torbie i w jakim celu jest ona potrzebna. W czasie marszu lepiej sprawdzi się mniejsza torba, ale wówczas nie zmieści ona zbyt wielu rzeczy. Większa torba na pewno jest dobrym rozwiązaniem podczas krótkiej podróży czy wizyty na siłowni.

Torby w rozmiarze S mają pojemność w zakresie od 35 do 46 litrów. Są odpowiednie na siłownię, o ile nie nosi się ze sobą zbyt wielu rzeczy. To torba, która sprawdzi się podczas weekendowego wypadu za miasto. Torba średnia (45-60 litrów) jest najbardziej uniwersalna. Sprawdzi się podczas kilkudniowego wyjazdu. Torba duża (do 100 litrów) to z kolei propozycja idealna na długie podróże.

Wodoodporność

Materiał torby sportowej nie powinien przepuszczać wody. W sklepach znaleźć można przede wszystkim torby poliestrowe i nylonowe, które zapewniają podstawową ochronę przed wilgocią. Jednak lepszym rozwiązaniem są modele z wodoodporną impregnacją oraz wodoszczelnymi zamkami błyskawicznymi.

Izolacja od podłoża

Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenia dna przed wilgocią i przetarciami. Na rynku dominują torby z plastikowymi, sztywnymi wkładkami czy specjalnymi gumowymi stopkami, które izolują torbę od podłoża.

Segregacja zawartości

Dobrze jest wybrać torbę z dużą komorą główną i zamkiem w kształcie litery U, który pozwala na łatwe pakowania i opróżniania torby. Dobra torba powinna dodatkowo posiadać minimum dwie kieszenie wewnętrzne na drobiazgi takie jak klucze czy telefon. Z zewnątrz nosi się z kolei bidon czy podstawowe kosmetyki. Im więcej przegród, tym oczywiście lepiej.

torba na fitness

Wentylacja

Podczas wizyty na siłowni nieoceniona okazuje się boczna wentylowana kieszeń, do której można włożyć przepocone buty czy mokry jeszcze ręcznik po treningu. Kieszeń oddziela zużyte rzeczy od pozostałych i odparowuje nadmiar wilgoci z materiału.

Wygodny transport

Ciężar torby nie rozkłada się oczywiście równomiernie na plecach, ale opiera się na jednym ramieniu. Dlatego w praktyce najlepiej sprawdzają się modele z szerokim paskiem o regulowanej długości. Dzięki temu całość można wyregulować tak, aby ciężar opierał się na biodrze. Niektóre torby posiadają specjalne nakładki na ramię z pianki, dzięki którym torba nie wbija się w skórę. Standardem są też dodatkowe, krótkie rączki.

Kolorystyka

Praktyczne są przede wszystkim torby ciemne - czarne, szare czy granatowe. Pasują do każdego stroju i nie widać na nich brudu. Jednak obecnie w sklepach wybór w tym zakresie jest naprawdę szeroki. Torby kolorowej nie sposób pomylić z żadną inną. Jest ją również łatwo znaleźć w luku bagażowym i nie tylko. Poza tym kolorowe barwy dodają energii do działania. To ważne podczas wizyty na siłowni.