Strona główna > Sprzęt do ćwiczeń > Gruszka bokserska

Gruszka bokserska

Gruszka bokserska to niezbędnik w sali treningowej każdego pięściarza. Na co zwracać uwagę przy wyborze tego przyrządu?

Gruszka to sprzęt stosowany w treningach bokserskich od lat. Przeznaczona jest do treningów dla profesjonalistów jak i amatorów. Pozwala wytrenować cios podbródkowy, cios hakowy, piąstkowanie, a także wpływa na szybkość i koordynację ruchową.

Gruszka nie jest natomiast przyrządem, który służy do zwiększenia siły uderzenia, bo w tym celu trenuje się na pełnowymiarowych workach treningowych. Nie ma jednak wątpliwości, że gruszka okaże się przydatna na każdym etapie rozwoju talentu bokserskiego.

Gruszka wisząca czy stojąca?

Gruszki bokserskie kupujemy albo jako oddzielne produkty, albo w zestawach z podstawą. Pod tym względem wyróżniamy modele wiszące i stojące.

Gruszka wisząca - zakładamy ją na odpowiednio przygotowany hak lub inny mechanizm, przez co nie musimy się zamartwiać wyborem najlepszego miejsca do montażu. Trzeba jednak pamiętać, że gruszki te mogą zostać wykorzystane w bardzo ograniczony sposób.

Gruszka stojąca - wyposażona w specjalną platformę daje szersze możliwości treningowe niż sprzęt wiszący. Żeby sprzęt spełniał swoją rolę, musimy zwrócić uwagę na stabilność podstawy. Zazwyczaj jest ona wypełniana wodą lub piaskiem. Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt pozwala na regulację wysokości gruszki.

gruszka wisząca

Jakie powinna mieć parametry?

Gdy już wiemy, jakiemu treningowi służy gruszka treningowa, a także poznaliśmy dwa najczęściej występujące rodzaje gruszek na rynku, trzeba poświęcić jeszcze trochę miejsca na kilka ważnych parametrów wpływających na komfort użytkowania przyrządu:

Waga - lekkie gruszki są kupowane wtedy, gdy naszym celem jest poprawa szybkości i koordynacji ruchowej, natomiast cięższe modele pozwalają na udoskonalenie konkretnych ciosów. Waga gruszki powinna być więc dobierana w zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć. W sprzedaży znajdziemy gruszki o wadze od 0,3 do nawet 5 kg.

Rozmiary - wielkość gruszki dobieramy na podobnej zasadzie co wagę.  Większe pozwolą doskonalić ciosy i zwiększać siłę, a mniejsze - sprawność ruchową.

Wykonanie - jakość wykonania wpływa przede wszystkim na wytrzymałość produktu. W sprzedaży znajdziemy gruszki wykonane zarówno ze skóry sztucznej, jak i naturalnej. Ważna jest także jakość wykonania szwów - dodatkowe wzmocnienia pozwolą na użytkowanie sprzętu przez długi czas.

Cena - standardowe modele gruszki bokserskiej kosztują od 50 do 80 zł. Droższe są zestawy z platformami, za które trzeba będzie zapłacić nawet 300 zł.

Nie ma wątpliwości, że gruszka, podobnie jak worek, to niezbędnik każdej sali treningowej. Dzięki niech skutecznie udoskonalimy nasze umiejętności ruchowe i poprawimy zdolność zadawania ciosów.