Strona główna > Ubrania sportowe > Jak wybrać strój do biegania?

​Wybranie stroju odpowiedniego dla biegaczy jest trudny, zwłaszcza gdy nadchodzi wiosna. Przed każdym biegiem pojawia się zapytanie "Co dzisiaj założyć?". Gdy nadchodzi jesień lub wiosna, odpowiedź nie jest łatwa. W Polsce nie wystarczy zobaczyć jaka jest temperatura, a łatwo się przeziębić, jeśli człowiek się wychłodzi lub przegrzeje.

Dobrym rozwiązaniem są przejściowe ubrania dostępne w sklepach.

Istotne jest komfortowe uczucie i ochrona w częściach ciała, narażonych na wychłodzenie. Zanim się wyjdzie z domu trzeba również pamiętać by ubrania pasowały do czasu, jaki będzie określać trening. Mowa tu o nieprzechodzeniu ze skrajności w skrajność.

Wiosną często pogoda występuje w kratkę, więc uniwersalne staną się długie leginsy lub takie określane jako 3/4. Jeżeli jest zimniej zawsze da się nałożyć na nie dodatkowe spodenki. Górna część ciała będzie dobrze współgrać z koszulkami na długi rękaw, a do tego do wyboru - kamizelka, jeszcze jedna koszulka albo lekka kurtka.

Od pasa w dół: legginsy o długości 3/4

Ulubiona część ubioru licznych biegaczy. Ich zaletą jest jednoczesne utrzymywanie ciepła, zwłaszcza w stawach, a przy tym pozwalają słońcu zaprzyjaźnić się z łydkami. W niektórych przypadkach, gdy jest zimno - parę stopni powyżej 0 - są dobre, jeśli trening ma być mocny. W spokojniejszych wersjach lepsze będą, gdy panuje 5-10'C.

strój do biegania​​

Od pasa w górę: koszulka termiczna na długi rękaw

Czasem pogoda rozpieszcza za bardzo by założyć kurtkę. Wtedy przydaje się koszulka typu longsleeve, ale musi być dobrej jakości. Przykładem może być użycie do jej produkcji wełny merynosa. Jej zaletą jest utrzymywanie ciepła, a gdy zmoczy się, nie powoduje u człowieka uczucia chłodu. Kolejnym plusem jest wielozadaniowość - gdy zimno przedramiona zostaną ochronione, a gdy temperatura wzrasta, da się je podciągnąć. Najlepiej jest ją zakładać, gdy panuje temperatura 5-10'C. Gdy jest cieplej, nawet do 15'C wystarczy pospolita koszulka do biegania. Wyjątek stanowią intensywne biegi, gdzie lepiej jest założyć lżejsze ubranie.

Od pasa w górę - druga warstwa

Kamizelka - bywają temperatury, gdy koszulka na długi rękaw jest niewystarczająca. Wtedy dobrze mieć ze sobą kamizelkę. Jest to ubranie nadające się na każdą przejściową porę roku. Z wierzchu ubezpieczona jest w warstwę, która ma chronić przed nagłymi, silnymi i/lub zimnymi powiewami wiatru, a przy tym nie przeszkadzać podczas biegania i nie powodować przegrzania się rąk. Zawsze da się ją rozpiąć. Poza tym wyposażone są najczęściej w 2 kieszenie.

Cienka wiatrówka - jest to alternatywa powyższego przykładu. Jej zaletą jest bycie lekką i łatwą do zwinięcia - mieści się nawet do kieszeni. Poleca się używanie jej na trudniejsze biegi, gdy pogoda nie rozpieszcza. Dobrze, gdy wiatrówka posiada także kaptur.