Strona główna > Ubrania sportowe > Spodnie do biegania

Spodnie do biegania

Bardzo często słyszy się opinie, że aby zacząć biegać, wystarczy tylko para butów i chęci. Być może na początku rzeczywiście jest to wszystko czego potrzebujemy, jednak w dłuższej perspektywie, powinniśmy także zaopatrzyć się w inne elementy stroju biegacza. Jednym z nich są dobrej jakości, wygodne spodnie do biegania. Musimy pamiętać, że w czasie treningu, to właśnie nogi najmocniej pracują i wytwarzają najwięcej ciepła. Jakie zatem spodnie wybrać? Aby podjąć dobrą decyzję, pod uwagę należy wziąć kilka kwestii.

Jak szybko biegasz?

Na początku naszej przygody z bieganiem nie przykuwamy tak dużej uwagi do tempa w jakim się poruszamy. Wówczas, może się okazać, że wystarczające będą zwykłe spodnie, używane przez nas w czasie wolnym. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać to fakt, iż spodnie wykonane z włókien naturalnych nie odprowadzają wilgoci, przez co stają się cięższe i mogą powodować obtarcia.

Dlatego też, wiele osób decyduje się jednak na zakup spodni technicznych do biegania, które zapewniają większy komfort podczas wysiłku. Dla osób biegających rekreacyjnie, najlepszym rozwiązaniem mogą być luźne spodnie, które zachowują anatomiczny kształt. Natomiast, osoby biegające szybko, raczej powinny się zdecydować na legginsy.

Gdzie najczęściej biegasz?

Jeżeli zwykle biegasz po lasach lub innych tego typu terenach, możesz zastanowić się nad zakupem spodni ze zwężanymi nogawkami. Dzięki temu, nie będą one zahaczały o wystające gałęzie albo krzaki.

Z kolei, jeśli znacząco oddalasz się od swojego domu, często chcesz zabrać ze sobą coś do jedzenia oraz telefon. Włożone w kieszenie luźnych spodni, mogłyby one powodować duży dyskomfort podczas biegania. Dlatego, lepiej mogą się sprawdzić legginsy do biegania oraz nerka lub plecak.

legginsy do biegania

Jaki rodzaj biegania preferujesz?

Spodnie dresowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób biegających szybko i intensywnie, ale świetnie sprawdzą się w czasie rozgrzewki.

Osoby biegające po górach lub biorące udział w biegach ultratrailowych, powinny stawiać na spodnie wiatroodporne oraz wodoodporne. W tego typu biegach są one wręcz wymagane przez organizatorów i skrupulatnie sprawdzane. Co więcej, w niektórych biegach, wymaga się także aby spodnie uczestników posiadały podklejane szwy. Zanim zatem wybierzemy się na takie wydarzenie, warto dokładnie zapoznać się z jego wymaganiami.

Biegając w zimie, można używać spodni membranowych lub też założyć ocieplane legginsy czy bieliznę termoaktywną pod spodnie wiatroodporne.

Nie tylko spodnie do biegania

W ciepłe dni, do biegania można założyć szorty albo krótkie legginsy. Przy niższych temperaturach można też wykorzystać legginsy ¾ oraz podkolanówki czy opaski. Nasz trening może być bardziej komfortowy, a ciało będzie wciąż dobrze chronione.