Strona główna > Ubrania sportowe > Jakie wybrać skarpety sportowe?

Dla większości osób temat skarpetek nie jest niczym ważnym, o czym można by było rozmawiać. Wybór tej części garderoby ogranicza się zazwyczaj do odpowiedniego rozmiaru i koloru, który nie raziłby w oczy. Są to bowiem mało widoczne elementy, które nie mają najmniejszego wpływu na ogólny wygląd i komfort poruszania się.

Niestety podobne podejście da się również zauważyć w stosunku do skarpet sportowych. Tutaj już jednak należałoby się dłużej zastanowić nad funkcjami jakie powinny one pełnić. Dobry materiał i odpowiednie szycie pomoże uniknąć kontuzji, czy nawet zwykłych obtarć, które często stają się główną przyczyną wyłączenia z treningów, nawet na kilka dni. Co więcej wysiłek fizyczny w uciskającej, lub też zbyt luźnej skarpecie jest po prostu bardzo nieprzyjemny i dekoncentruje zawodnika.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim należy patrzeć na przeznaczenie skarpet. Jeżeli są to zwykłe skarpetki do codziennego chodzenia, to od razu można stwierdzić, że będą one niewygodne do trenowania. Po pierwsze, materiał z jakiego są wykonane powinien być inny niż bawełna, która ma skłonności do wciągania nieprzyjemnych zapachów i nieprzepuszczania potu, przez co noga może się w nich po prostu zagotować. Co więcej, nie przepuszcza ona tak dobrze powietrza, co również wpływa na uczucie gorąca. Ma też niedostosowane do treningów szycie, które już po kilku chwilach może stać się problemem. Każde, nawet najmniejsze podrażnienie skóry, może okazać się bardzo bolesne ze względu na to, że w czasie uprawiania sportu, źle wykonany szew będzie się znajdował w tym konkretnym miejscu. Skarpetki powinny więc być przyjemne w dotyku i nie posiadające wystających szwów. Muszą też być wykonane ze specjalnego materiału, który przepuszcza powietrze i nie wciąga zapachów.

skarpetki dla biegacza

Skarpetki dla sportowca

Kiedy myślimy o zakupie skarpetek dla sportowca, w szczególności dla biegacza, powinniśmy wziąć pod uwagę skarpety kompresyjne. Ich struktura daje gwarancję szybszego obiegu krwi w stopach, dzięki czemu mięśnie się nie męczą. Skarpety te posiadają tak zwane opaski uciskowe, które pobudzają krew do krążenia. Wywodzi się to z leczenia żylaków, kiedy to należy nosić tego rodzaju opaski. Praca takich skarpetek jest bardzo prosta. Najciaśniejszy ucisk jest na samym końcu stopy i rozluźnia się w stronę łydki. Pozwala to na dostarczanie lepiej natlenionej krwi do każdego mięśnia, odpowiedzialnego za ruch podczas biegania. Taką bieliznę nosi się nawet kilka godzin po ukończonym treningu, dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje i powraca do stanu początkowego. Koszt, jaki trzeba ponieść na zakup takich skarpet to około 60-70 złotych. Zwykłe skarpetki sportowe kosztują już od 30 złotych. Pamiętajmy jednak, aby nie zmuszać organizmu do wysiłku, kiedy nie będzie odpowiednio zabezpieczony.