Strona główna > Obuwie sportowe > Na co zwrócić uwagę podczas kupna butów do biegania?

Podczas zakupu butów do biegania przed największym dylematem stoją te osoby, które dopiero co rozpoczynają przygodę z tym sportem. W głowie powstaje dużo pytań - jaką firmę wybrać? Jaki model? Na co zwrócić uwagę?

Stylistyka butów

Porównując obecnie dostępne buty na rynku do tych, które były oferowane kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, różnica jest bardzo wyraźna. Wszystko uległo zmianie - kształt, podeszwa, bieżnik oraz ogólna stylistyka. Za sprawą dużego skoku technologicznego zmieniły się materiały, kleje oraz moda. W czasach obecnych powszechne stały się też badania naukowe, obserwacje, wywiady z zawodowymi biegaczami, a także fizjoterapeutami i lekarzami.

Przeznaczenie butów

Bogata oferta butów dostosowana jest pod różne odmiany biegania. Buty do biegania skonstruowana są na przykład do treningów, do startów, do biegania po bieżni mechanicznej. Różnice są także w butach do biegów krótkich i długich lub do biegania w terenie bądź w górach. Producenci prześcigają się swoimi ofertami, aby sprostać rynkowi. Jednak większość marek ma swoje korzenie albo specjalizuje się w konkretnym typie butów. Wobec tego, znaczna część biegaczy kieruje się właśnie tym warunkiem.

jakie buty do biegania

Jaka podeszwa?

Sprzedawcy w sklepach specjalistycznych proponują często test na bieżni, aby określić, jak układa się stopa podczas biegu. Jednak nie ma to większego sensu, ponieważ każdy z osobna ma inne stopy oraz stawia je inaczej. Dlatego nawet dokładny test na bieżni nie umożliwi idealnego dopasowania butów, które przecież nie mogą być zaprojektowane dokładnie pod każdego biegacza.

Codzienne buty mają podeszwy neutralne, a więc po co poddawać stopy rewolucji? Może to narazić nogi na kontuzje, ponieważ wpływa na stopy, jak i ścięgna Achillesa. Śmiało można wręcz stwierdzić, że buty neutralne nawet w przypadku pronatorów lub supinatorów potrafią zapobiegać kontuzjom i innym dolegliwościom. Zatem jakie wyjście mają osoby, które naprawdę potrzebują wsparcia bądź korekty? Przede wszystkim należy skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą - plusem jest, gdy także są biegaczami. Po uzgodnieniu szczegółów trzeba wykonać wkładki spersonalizowane i włożyć je do butów neutralnych.

Wygoda na pierwszym miejscu

Buty do biegania powinny być możliwie jak najbardziej wygodne. Koniecznie musi być swobodna przestrzeń między palcami a butem. Istotna jest też szerokość oraz podbicie. Podczas przymierzania warto zawiązać sznurówki na kilka sposobów, co umożliwi sprawdzenie, czy stopa wewnątrz buta jest stabilna. Żadna część obuwia nie może wywoływać ucisku oraz nie powodować otarć, niezależnie od elementu stopy. Buty do biegania muszą być przede wszystkim komfortowe i nie można iść na żadne kompromisy.