Strona główna > Sprzęt do ćwiczeń > Bieżnia treningowa

Bieżnia treningowa

Bieżnia treningowa to największy ze sprzętów sportowych, jaki zwykle kupujemy do swojego domu. Z jednej strony zajmuje więc sporo miejsca, ale z drugiej pozwala na naprawdę intensywny trening bez wychodzenia z domu. Bywa, że mimo wykupienia karnetu na siłownię i tak zdarzają się chwile słabości, w trakcie których odpuszczamy, nie ćwiczymy. Gdy w domu będzie bieżnia, będzie można na nią wejść w dowolnej chwili, oglądając równocześnie jakiś film, czy słuchając muzyki. Dlatego jeśli ktoś ma dylemat czy kupować bieżnię czy nie, jak najbardziej powinien w nią zainwestować. Ale jeśli już jest zdecydowany, to jaki model powinien wybrać? Co kupić, by dobrać bieżnię ściśle do swoich potrzeb?

Po pierwsze: miejsce

Bieżnia treningowa to duży sprzęt, na który trzeba znaleźć w domu miejsce. Jeśli ktoś mieszka we dwie osoby w kawalerce niekoniecznie będzie miał przestrzeń na jej ustawienie. Dlatego warto pamiętać, że im więcej miejsca, tym większa wygoda użytkowania. Jeśli ma się do wyboru zagracony pokój dzienny albo pełną przestrzeni sypialnię, należy ustawić bieżnię w sypialni - choćby średnio tam pasowała. Zawsze trzeba też tak wszystko ulokować, by mieć wygodny dostęp do wejścia na bieżnię. Jeśli zaś chodzi o sposób wymierzania wszystkiego, zwykle producenci podają w ofercie dokładne wymiary sprzętu - trzeba tylko odmierzyć na wolnej przestrzeni prostokąt (szerokość i długość), żeby sprawdzić czy wszystko się zmieści.

bieżnia na siłowni

Po drugie: moc

Bieżnia treningowa może mieć napęd elektryczny (silnik) lub magnetyczny (być napędzana siłą mięśni). Najpopularniejsze są w tej chwili wersje elektryczne, zapewniające płynność treningu. Jednakże jeśli ktoś pragnie zyskać sprzęt niemal bezawaryjny i raczej lekki, to powinien mimo wszystko zainwestować w opcję magnetyczną. Kupując bieżnię dla siebie, trzeba też zwrócić uwagę na możliwość jej regulacji - możliwość samodzielnego określenia jaka intensywność i poziom trudności treningu na bieżni nas interesują. Im więcej możliwości, tym bardziej zróżnicowany trening można odbyć - choć oczywiście powoduje to również wzrost ceny urządzenia.

Po trzecie: cena

Chociaż chcielibyśmy wierzyć, że większość osób nie musi się martwić wydatkami na bieżnię treningową, należy ona niestety do dosyć drogich sprzętów i trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem, gdy chce się ją kupić. Jak to więc zwykle bywa, oprócz ścisłego dopasowania modelu do swoich oczekiwań czy posiadanego w domu miejsca należy też zwrócić uwagę na cenę. Warto zainwestować sporo, a kupić solidny produkt, który posłuży lata. Jednak nie ma konieczności wydawania wszystkich oszczędności na bieżnię sportową - po prostu nie sięgajmy koniecznie po modele najtańsze, bo mogą okazać się mało trwałe.