Strona główna > Akcesoria sportowe > Trening TRX z taśmami

Trening TRX z taśmami

Jeśli chcesz mieć szczupłą sylwetkę i świetną kondycję, ale ćwiczenia, w których trzeba korzystać z obciążenia nie są dla ciebie, powinieneś spróbować ćwiczeń TRX. Da się przy nich ćwiczyć gdziekolwiek się chce i kiedy się chce.

Za ćwiczenia TRX odpowiada R. Hetrick, który w przeszłości był komandosem Ameryki. Chciał by jego własna kondycja stała się lepsza, a żołnierze nie tracili formy, zwłaszcza, że długie tygodnie znajdowali się w łodziach podwodnych lub w wojskowych bazach stworzonych dość prowizorycznie. W takich warunkach potrzeba im było sprzętu, który jest lekki, mobilny i da się go użyć by trenować wszystkie części ciała.

Hetrick zaczął tworzyć trening, najpierw używając nośnych taśm używanych przy karabinach. Gdy znalazł się na emeryturze, poszedł krok dalej i pracował nad wykonaniem prototypu przedmiotu, dzięki któremu ćwiczenia będą mogły odbywać się w zawieszeniu. Owocem pracy stał się TRX, do którego często dodaje się nazwę Suspension Trainer.

TRX - co to?

TRX jest prostym przyrządem do treningu. W jego skład wchodzi zestaw taśm mających kształt Y, które da się regulować, wykonanych z mocnego i lekkiego polimeru. Da się je zawiesić wszędzie - w domu i na zewnątrz. Łatwo je transportować. Trzeba tylko jeden koniec przymocować do miejsca nie ruszającego się. Linki zahacza się o ręce lub stopy.

trx suspension trainer

Czy warto?

TRX staje się wszędzie coraz popularniejszy - Polskę też to dotyczy. Wszystko dzięki zaletom - każdy może tego używać, a ćwiczenia są różne i pracują przy nich wszystkie mięśnie. Za obciążenie odpowiada ciało ćwiczącego. TRX oprócz pracy z mięśniami pomaga utrzymać wyprostowaną posturę, więc czasem używa się go na początku rehabilitacji. Mięśnie rozwijają się tak samo, a kręgosłup i stawy nie dostają zbyt dużego obciążenia. Co ważniejsze, mięśnie głębokie też są używane w czasie ćwiczeń. Następną zaletą jest poprawa siły, wytrzymałości i zachowanie równowagi. Nuda z tymi pasami nigdy nie będzie grozić.

Siłownia vs dom

W zasadzie od ćwiczącego zależy w jakim miejscu będzie chciał ćwiczyć. Jeśli ma to zamiar robić w domu, nie jesteś definiowany przez czas. W zasadzie każda pora będzie na to dobra, a plan ćwiczeń można stworzyć tak, by odpowiadał potrzebom i odpowiednim mięśniom, które chciałoby się poprawić. Z drugiej strony siłownia gwarantuje motywację do uzyskania wymarzonej sylwetki. Trener prowadzący zajęcia pomoże jeśli ćwiczenia będą źle wykonywane, a w przypadku problemów pomoże je rozwiązać. Ponadto kontuzja jest tu znacznie mniej możliwa. Kluby fitness wykorzystujące TRX mają naprawdę wciągające zajęcia, które dają możliwość poznania wszystkich jej możliwości. Dlatego właśnie, jeśli ktoś dopiero rozpoczyna znajomość z TRX powinien korzystać z siłowni. Opinie (jak w przypadku każdej aktywności) są różne - każdy powinien sam zdecydować, czy TRX lepiej mu wykonywać w domu czy w siłowni.