Strona główna > Obuwie sportowe > Buty do biegania dla początkujących

Nie ma czegoś takiego jak jedna para najlepszych butów do biegania, czy to dla początkujących czy zaawansowanych. Każdy ma inne wymagania i oczekiwania, nawet gdy mówimy o butach dla początkujących.

Jakie buty wybrać? - to najczęściej zadawane sobie pytanie przez biegaczy. Bardziej doświadczeni potrafią już to robić, gorzej z początkującymi.

Wybierając buty dla początkującego, warto zastanowić się czy potrzebuje on butów innych niż ten bardziej doświadczony? W końcu w obu przypadkach jest to podobna kwestia.

Kim jest początkujący biegacz?

Jeśli początkujący to osoba, która przez wiele lat nie uprawiała sportu i miała pracę siedzącą, zachodzi znaczna różnica między nim a biegaczem zaawansowanym. Długotrwały brak ruchu sprawia, że mięśnie, ścięgna i stawy są nieprzygotowane do obciążenia związanego z bieganiem. Jeszcze trudniej mają osoby z nadwagą. Taka osoba powinna mieć obuwie, które ogranicza skutki ciągłego uderzania stóp o nawierzchnię. Jednakże, należy myśleć racjonalnie i nie wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy, jeśli nie zamierzamy biegać w tych butach przez dłuższy czas.

Tanie obuwie - dobre dla zaczynającego biegacza?

W sklepach buty "dla biegaczy" można nabyć już od 40 zł, jednak jest to ryzykowne. Warto jednak pójść na kompromis i znaleźć nieco droższe, profesjonalne obuwie o niewygórowanej cenie.

Jaka jest różnica między tańszymi a droższymi butami? Oprócz tego, że płacimy m.in. za logo, różnicę znajdziemy w materiale i jakości wykonania. Buty tańsze mogą być mniej trwałe.

buty do biegania dla początkujących

Amortyzacja - istotna w butach dla początkujących

Dla osób nie wysportowanych i z nadwagą jest to ważna kwestia. Lżejsza i bardziej amortyzująca pianka zmniejsza obciążenia układu kostno-mięśniowego. Większość firm posiada własną technologię z tym związaną.

Podjęcie decyzji o bieganiu w zwykłych trampkach może wywołać spory ból, a co za tym idzie - zniechęcenie. Sport bowiem powinien być przyjemnością.

Bieganie dla amatorów - buty muszą być komfortowe

Najważniejszym kryterium przy wyborze butów powinien być komfort ich noszenia. Kupując buty należy się w nich przejść i sprawdzić ewentualne uwieranie, bowiem w czasie treningu odczujemy je mocniej.

Każdy człowiek jest inny, ma inną budowę ciała, dlatego nie ma czegoś takiego jak najwygodniejsze buty. Dla jednych idealne będą te z węższą, dla drugich z szerszą cholewką. Zakup takich butów to kwestia indywidualna, a opinie innych powinny być tylko dobrą radą nie wskazówką.

Męskie i damskie buty dla początkujących biegaczy

Ponadto, pamiętać należy o różnicy butów przeznaczonych dla mężczyzn czy kobiet. Buty damskie są węższe i mają znacznie większy drop, czyli różnicę pomiędzy poziomem palców a pięty. Ponadto, mają one inny wygląd - zdecydowanie bardziej kobiecie barwy. Buty dla mężczyzn często charakteryzują się lepszą amortyzacją w związku z tym, że statystycznie ważą oni więcej od kobiet.